Otázky a odpovědi

Kontaktujte nás prostřednictvím emailu nebo telefonicky, kde vám do detailů vysvětlíme celý postup. Pro posouzení vhodnosti léčby potřebujeme znát Váš zdravotní stav, ať už osobně konzultací nebo zasláním aktuálních lékařských zpráv. Když náš lékařský tým obdrží Vaši žádost, zprávy , její přezkoumání obvykle trvá cca 7 pracovních dnů. Po zkonzultování stavu Vás následně kontaktujeme, abychom prodiskutovali a navrhli dostupné možnosti léčby (pokud existují) nebo Vás požádali o další lékařské záznamy.

Léčba kmenovými buňkami se uskutečňuje ve spolupráci s Nemocnicí Malacky přímo v Nemocnici Malacky.

Obecně lze říci, že kromě počáteční bolesti v místě vpichu pacient nepociťuje žádné nepohodlí. U méně než 10% se vyvinula mírná horečka, bolesti hlavy, nevolnost. Tyto vedlejší účinky však nikdy netrvaly déle než 24-48 hodin a obvykle ustoupily do 24 hodin. Nebyly hlášeny žádné dlouhodobé negativní vedlejší účinky.

Konzumace alkoholu a kouření cigaret mohou být škodlivé pro nové kmenové buňky. Je vhodné, aby lidé během léčby nekouřili ani nepili.

Naše tkáňové zařízení ve spolupráci s Nemocnicemi a jejich gynekologicko – porodnickými odděleními na Slovensku odebírá od zdravých žen (matek) po porodu pupečníkovou krev a pupečníkovou tkáň. Odebírající lékař na základě podrobné zdravotní anamnézy vybere vhodnou zdravou dárkyni. Ta vyplní potřebnou dokumentaci a odebere se její kontrolní vzorek krve. Krev matky se podrobuje rozsáhlému testování na krví přenosná onemocnění.

Vlastní kmenové buňky se získávají z tuku po miniliposukci v objemu cca 150 ml tuku z podbřišku v lokální anestezii.

Kmenové buňky jsou v podstatě progenitorové buňky, které jsou schopny regenerace a diferenciace na široké spektrum specializovaných typů buněk. Po aplikaci kmenové buňky sledují zánětlivé signály z poškozených tkání a mají více možností pro opravu těchto poškozených oblastí.

Mezenchymální kmenové buňky (MSCs), které používáme, se považují za multipotentní, mohou se transformovat na různé typy buněk, ale nemohou vytvořit orgán. Působí prostřednictvím protizánětlivé aktivity, imunitní modulační kapacity a schopnosti stimulovat regeneraci.

Typy buněk využívané k terapii kmenovými buňkami u nás jsou:

Mezenchymální kmenové buňky – ideální pro léčbu systémových autoimunitních a zánětlivých stavů. Také hrají významnou roli při regeneraci poškozené tkáně.

Hematopoetické kmenové buňky – nejvhodnější pro regeneraci tkání díky synergickému účinku revaskularizačních charakteristik CD34 + buněk v součinnosti s funkcí mezenchymálních kmenových buněk pro opravu tkání.

Kmenové buňky aplikujeme různými způsoby, individuálně, v závislosti na onemocnění a fyzickém stavu každého pacienta. Pacienti obvykle dostávají několik aplikací kmenových buněk v průběhu celého léčebného protokolu.

Intravenózní (IV) : nejbezpečnější a nejjednodušší metoda aplikace kmenových buněk do těla. Anestezie se nevyžaduje. IV podání obvykle trvá asi 1 hodinu, pacient však zůstává minimálně 4-5 hodin po podání k pozorování a následně je propuštěn do domácího léčení.

Intraartikulární (IA) : kmenové buňky se aplikují přímo do postiženého kloubu na operačním sále, u beder pod kontrolou RTG přístrojem . Tato metoda se běžně používá při artritidě. Intraartikulární aplikace je bezpečná a nevyžaduje anestezii.

Lokální – kmenové buňky se aplikují přímo do postižené oblasti. Podle aplikace se podává lokální anestetikum, v případě potřeby aplikace probíhá v celkové anestezii.

Intratekální ( IT ) : IT podávání je ideální pro neurologické stavy, protože kmenové buňky se vpíchnou přímo do míšního kanálu. To jim umožňuje buňkám přístup k míše a mozku. Během procedury aplikuje zkušený anesteziolog kmenové buňky do míšního kanálu přes dolní obratle v lokální anestezii. Aplikace se provádí za sterilních podmínek na operačním sále. Když jsou kmenové buňky uvnitř míchy, mohou získat přístup k míše a do mozku. Podání obvykle trvá asi 30 minut. Pacient však zůstává na pozorování minimálně 6 hodin, ideálně přes noc.

Ve formě spreje do nosu – speciální a na míru připravený roztok s obsahem kmenových buněk se vstříkne přímo do nosní dírky.

Léčebné protokoly se liší podle nemoci, fyzického stavu a jiných zdravotních faktorů každého pacienta. Každý pacient je posuzován individuálně.

Imunitní systém těla nedokáže rozpoznat mezenchymální kmenové buňky z pupečníkové krve nebo šňůry jako cizí, a proto nejsou odmítnuty. Tyto kmenové buňky byly podávány několikrát tisícům pacientům a nikdy nedošlo k jedinému odmítnutí (onemocnění štěp versus hostitel). Např. mezenchymální kmenové buňky schválené k léčení nemoci štěpu versus hostitel v Kanadě a na Novém Zélandu.

Mezenchymální kmenové buňky získané z pupeční šňůry také proliferují / diferencují se efektivněji než „starší“ buňky, jako jsou buňky nacházející se v tuku, a proto se považují za „účinnější“.

Podle dosud zjištěných testů neobsahovala pupečníková krev COVID-19.

Je důležité objasnit, že mezi studiemi, které hledají přenos nemoci COVID-19 mezi matkou a dítětem, je rozdíl, ve srovnání se studiemi, které testují příznaky COVID-19 v pupečníkové krvi; toto jsou dvě samostatná témata. Pokud je člověk nemocný s respiračním virem, je velmi vzácné, že se virus objeví v krvi. Krev pacienta ukáže protilátky proti viru, ale ne virus samotný. Z tohoto důvodu kupř. americká léková agentura FDA nedoporučuje 13 testů na screening asymptomatických dárců krve na COVID-19. Je velmi nepravděpodobné, že by se COVID-19 objevil v pupečníkové krvi.

Další ujištění, že se COVID-9 neobjevuje v pupečníkové krvi nebo v porodních tkáních, pochází ze studie devíti narozených dětí v čínské provincii Wuhan. Všech devět matek trpělo zápalem plic COVID-19 a jejich miminka byla porozena císařským řezem. Zatímco batolata byla stále ve sterilním operačním sále a předtím, než se dostala do kontaktu se svými matkami, byly odebrány vzorky jejich plodové vody, pupečníkové krve a výtěrů z novorozeneckého krku. Později se dosbíralo i mateřské mléko. Všechny tyto vzorky byly negativní na COVID-19, přičemž se použil jak test CDC, tak test RT-PCR . Proto, má-li matka COVID-19 během těhotenství nebo dokonce během porodu, nemusí se obávat, že virus bude přítomen v pupečníkové krvi nebo tkáních placenty a pupečníku. V každém případě, naše společnost zpracuje pouze materiál od matky, která má v době porodu negativní test a nejeví žádné známky onemocnění.

Buňky jsou zpracovány v tkáňovém zařízení, které pracuje pod povolením Ministerstva zdravotnictví na Slovensku. Laboratoř je umístěna v Nemocnici Malacky a je vybavena potřebnou technologií, čistými prostory a odborně kvalifikovaným personálem.

Ano. Podle potřeb každého pacienta fyzickou terapii doporučí náš lékařský tým.

Dospělé kmenové buňky používané k léčbě poranění míchy u nás pocházejí z lidské tkáně – pupeční šňůry. Všechny darované buňky se testují na přítomnost bakterií a krví přenosných onemocnění podle mezinárodních standardů.

Jelikož mezenchymální kmenové buňky mají privilegovaný imunitní systém, odmítnutí buněk není problémem a porovnávání lidských leukocytových antigenů (HLA) není nutné. Alogenní kmenové buňky se mohou podávat několikrát během dnů v jednotných dávkách, které obsahují vysoké počty buněk. Pupečníková tkáň poskytuje vysoké množství mezenchymálních kmenových buněk a stále více důkazů ukazuje, že tyto mezenchymální kmenové buňky odvozené z pupeční šňůry jsou odolnější než mezenchymální kmenové buňky z jiných zdrojů.

Náš personál Vás bude pravidelne kontaktovať, aby zistil, ako sa vám darí. Pravidelné sledovanie nám tiež pomáha vyhodnotiť celkovú účinnosť liečby. Budeme Vás kontaktovať po 1 mesiaci, 3 mesiacoch, 6 mesiacoch a 1 roku.

Ve většině případů může trvat až dva tři měsíce, než se příznaky zlepší. Jako při každém lékařském zákroku, i zde existuje riziko, že pacient nezaznamená žádné zlepšení svých symptomů.

Klinické studie ukázaly, že terapeutické účinky se nedosahují u všech pacientů, u některých se účinky dosahují až po opakovaných podáních, následnou rehabilitací, ponormi v hyperbarické komoře, zvýšením dávek buněk.

Klinické studie ukazují, že čím dříve se léčba pupečníkovou krví podá, tím organismus reaguje lépe. V klinických studiích je prokázáno, že např. pokud byla léčba pupečníkovou krví podávána do 3 až 10 dnů po akutní ischemické cévní mozkové příhodě u pacientů došlo k rychlé rekonvalescenci. Podobně i při neurologických onemocněních, dětské mozkové obrně, autismu je vhodné začít co nejdříve po diagnostikování onemocnění.

Je potřebný další výzkum, ale jsou známy případy např. dívky, které při narození poranily mozek. Měla mozkovou příhodu a projevovala se u ní příznaky dětské mozkové obrny. Když jí bylo pět let, její rodiče požádali, aby jí byla podána infuze autologních kmenových buněk. Po třech měsících se její kognitivní a fyzický stav dramaticky zlepšil. V jedenácti letech se stala výbornou studentkou, klavíristkou, jezdkyní a plavkyní. Na pravé straně měla jen menší neurologické příznaky.

Bezpečnost a účinnost infuzí pupečníkové krve byla zkoumána v různých klinických studiích u dospělých i dětí. Pacienti dostali až 6 intravenózních infuzí. Vícenásobné intravenózní infuze alogenní pupečníkové krve mohou být ve většině případů bezpečným a účinným zákrokem.

Ano

  • – Těhotné ženy, děti a pacienti s aktivní, nekontrolovanou rakovinou.
  • – Pacienti s aktivními infekcemi, cca 14-20 dní po vyléčení lze podstoupit aplikaci.
  • – Každý, kdo má poruchu krvácení nebo kdo užívá léky na ředění krve, vyžaduje speciální vyšetření před podáním kmenových buněk.